Κλινικές Δραστηριότητες

Στη παρούσα φάση η Νεφρολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αρεταίειο Νοσοκομείο διαθέτει 13 μηχανήματα αιμοκάθαρσης, NIKΚISO 8 GAMBRO 2, και FRESENIUS 3, τα οποία ευρίσκονται στη μονάδα τεχνητού νεφρού  και ένα μηχάνημα FRESENIUS το οποίο είναι εγκαταστημένο στη μονάδα εντατικής θεραπείας του Νοσοκομείου Συνολικά γίνονται περίπου 200 συνεδρίες ανά μήνα σε 17 ασθενείς.

Οι συνεδρίες γίνονται σε πρωινό ωράριο 7πμ - 2μμ Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή η πρώτη ομάδα και Τρίτη, Πέμπτη Σάββατο η δεύτερη ομάδα. Παράλληλα καλύπτονται οι ανάγκες σε Αιμοκάθαρση της εντατικής μονάδας της Β΄ Πανεπιστημιακής χειρουργικής κλινικής του Νοσοκομείου, καθώς και γίνονται Νεφρολογικές εκτιμήσεις ασθενών που νοσηλεύονται τόσο στη Χειρουργική Κλινική όσο και στη Β΄ Μαιευτική κλινική του Νοσοκομείου

Επίσης διαθέτει Μηχάνημα Θεραπευτικής Πλασμαφαίρεσης με φυγόκεντρο (Cobe Spectra) μετά από την ευγενική παραχώρηση εκ μέρους της Β΄ Χειρουργικής κλινικής το οποίο ευρίσκεται στη μονάδα τεχνητού νεφρού. Αντιμετωπίζονται ασθενείς με νοσήματα των οποίων η πλασμαφαίρεση έχει ένδειξη, όταν η φαρμακευτική αγωγή δεν έχει αποδώσει θετικά αποτελέσματα.

Στο εξωτερικό ιατρείο το οποίο λειτουργεί  από Δευτέρα έως και Πέμπτη 9 - 1μμ παρακολουθούνται περίπου 1000 άτομα με χρόνια νεφρολογικά νοσήματα, χρόνια νεφρική νόσο, σπειραματονεφρίτιδες, διαβητική νεφροπάθεια, Νεφρολιθίαση, υπέρταση πολυκυστική νόσο, επίκτητο μονόνεφρο (2000 επισκέψεις ανά έτος). Επίσης παρακολουθούνται 3 ασθενείς που έχουν ενταχθεί από το τμήμα σε περιτοναϊκή κάθαρση.

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες

• Καθημερινά 8.30- 9.00πμ πρωινή ενημέρωση ιατρικού προσωπικού.
  • Εκπαιδευτική και ενημερωτική συνάντηση νοσηλευτικού και ιατρικού προσωπικού κάθε Τετάρτη 1.30 - 2.30μμ
  • Συνάντηση με την Ψυχολόγο κ. Ελση Τσιαρπισνού για ανάδειξη προβλημάτων της ΜΤΝ κάθε 2η Τετάρτη1.30 - 2.30μμ.
  • Τρίτη και Πέμπτη 2.00-3.00 μμ μαθήματα Νεφρολογίας

Τα μαθήματα λαμβάνουν χώρα στην αίθουσα διδασκαλίας κάθε Τρίτη από την Αν. Καθηγήτρια κ. Γράψα και τη Νεφρολόγο κ. Αθανασιάδου Βιργινία