ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ

Το Ορμονολογικό Εργαστήριο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1963 στο πλαίσιο της Β’ Μαιευτικής – Γυναικολογικής κλινικής και στελεχώθηκε με εργαστηριακούς επιστήμονες, μέλη της κλινικής. Από το 1990, με το ΦΕΚ 408/Β/05-07-1990 αποτελεί ξεχωριστό εργαστήριο εγκατεστημένο στο Αρεταίειο Νοσοκομείο της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Διευθύντρια του Εργαστηρίου ήταν μέχρι το 2000 η κα Ιφιγένεια Φωκά, Αναπλ. Καθηγήτρια Ιατρικής Χημείας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και μέχρι το 2002 η κα Αγγελική Σαραντάκου, Αναπλ. Καθηγήτρια Κλινικής Χημείας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ.

Σήμερα, υπεύθυνος του Εργαστηρίου είναι ο Καθηγητής κ. Ν Βλάχος - Διευθυντής Β’ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής.

Αντικείμενο του Εργαστηρίου είναι η διενέργεια εξετάσεων ορμονών και άλλων μορίων στο αίμα με μη ραδιοϊσοτοπικές μεθόδους.

Περισσότερες πληροφορίες για το Εργαστήριο μπορείτε να βρείτε: