Α' ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ

Το Α’ Εργαστήριο Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) στεγάζεται στο Αρεταίειο Νοσοκομείο από το 1947. Σήμερα λειτουργεί υπό τη Διεύθυνση της Καθηγήτριας κ. Λ. Ε. Μουλοπούλου.

Το Α’ Εργαστήριο Ακτινολογία περιλαμβάνει τις εξής Μονάδες: Ακτινοδιαγνωστικής, Μαστογραφίας, Αξονικής Τομογραφίας, Μαγνητικής Τομογραφίας, Υπερηχοτομογραφίας, Μέτρησης Οστικής Μάζας, Ψηφιακής Επεμβατικής Αγγειογραφίας, Πυρηνικής Ιατρικής, Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας και Μονάδα Ανακουφιστικής & Παρηγορητικής Αγωγής.

Στο Εργαστήριο πραγματοποιείται η εκπαίδευση των 4ετών φοιτητών της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο κύριο μάθημα «Ακτινολογία», η οποία περιλαμβάνει διαλέξεις, φροντιστήρια βασισμένα σε περιστατικά και εργαστηριακή άσκηση στις διάφορες Μονάδες της Ακτινοδιάγνωσης. Εκτός του κύριου μαθήματος της Ακτινολογίας διδάσκονται επίσης και δύο κατ’ επιλογήν μαθήματα, η «Ογκολογική Απεικόνιση» και η «Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία». Δίδεται πλήρης ειδικότητα Ακτινολογίας (αριθμός θέσεων: 7), πλήρης ειδικότητα Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας (αριθμός θέσεων: 5) και πλήρης ειδικότητα Πυρηνικής Ιατρικής (αριθμός θέσεων: 4). Στο Εργαστήριο εκπονείται σημαντικός αριθμός διδακτορικών διατριβών υπό την επίβλεψη μελών ΔΕΠ του Εργαστηρίου και διεξάγονται διάφορα ερευνητικά πρωτόκολλα με κύρια έμφαση στην απεικόνιση του οστικού μυελού και στις  παθήσεις της γυναικείας πυέλου. Πραγματοποιούνται επίσης πολλαπλές ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις σε έγκριτα διεθνή περιοδικά με κριτές, καθώς και παρουσιάσεις σε διεθνή και ελληνικά συνέδρια.

Στο Εργαστήριο καθημερινά εξυπηρετείται ένας μεγάλος αριθμός εξωτερικών και εσωτερικών ασθενών με πληθώρα απεικονιστικών εξετάσεων και επεμβατικών πράξεων που καλύπτουν μεγάλο φάσμα της Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας. Σημαντικό κλινικό έργο παράγεται και στις λοιπές Μονάδες του Εργαστηρίου, ειδικά δε στη Μονάδα Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας που καλύπτει αυξημένες ανάγκες στην αντιμετώπιση των ογκολογικών ασθενών. Λειτουργούν επίσης καθημερινά απογευματινά ιατρεία σε πολλές από τις Μονάδες του Εργαστηρίου.

To A' Εργαστήριο Ακτινολογίας ΕΚΠΑ εφαρμόζει από το 2017 πιστοποιημένο Σύστημα Διαχείρησης Ποιότητας σύμφωνα με το Πρότυπο ISO 9001 : 2015 για την παροχή Διαγνωστικών, Θεραπευτικών και Επεμβατικών Απεικονιστικών Πράξεων σε όλες τις Μονάδες του (Κλασσικής Ακτινολογίας, Μαστογραφίας, Υπερήχων, Αξονικής Τομογραφίας, Μαγνητικής Τομογραφίας, Ψηφιακής Αγγειογραφίας, Οστεοπυκνομετρίας, Πυρηνικής Ιατρικής, Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας και Ανακουφιστικής Αγωγής). Από τον Ιανουάριο 2019 το Εργαστήριο έλαβε πιστοποίηση εφαρμογής Συστήματος Διαχείρησης Ποιότητας σύμφωνα με το παραπάνω Πρότυπο και για τα εξής πεδία εφαρμμογής: Παραγωγή Επιστημονικού Έργου και Ερευνητική Δραστηριότητα (Scientific and Research Activities).

Οι Ιατροί και το παραϊατρικό προσωπικό του Εργαστηρίου θεωρούν βασική τους υποχρέωση την εξυπηρέτηση των ασθενών και καταβάλλουν την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια για την έγκυρη, αποτελεσματική και ανθρώπινη αντιμετώπιση των προβλημάτων τους.

Για περισσότερες πληροφορίες ακολουθήστε τον σύνδεσμο http://www.radiology-uoa.gr/el/.